ABCDE pravidlo

ABCDE pravidlo je velmi jednoduchá metoda, která může každému z nás napovědět, že se s naším mateřským znaménkem něco děje. Pomocí tohoto pravidla můžeme včas odhalit přechod znaménka jako nezávažného projevu do zhoubného nádoru.
ABCDE pravidlo je pravidlo pro včasný záchyt maligního melanomu!

Jednotlivá písmena jsou počátečními písmeny anglicky označených vlastností, které u mateřských znamének v rámci jejich vyšetření sledujeme.

A jako Asymetry  (asymetrie)
Jakmile se pravidelný tvar znaménka mění v nepravidelný – jednoduše, polovina projevu neodpovídá podle osy druhé půlce… jedná se o pozitivní (rizikový) znak.

B jako Border (hranice, okraje)
Pokud se původně ostrá a oblá hranice projevu mění, je neostrá, zoubkovaná, vybíhá do okolí, pak by nás tento znak měl varovat.

C jako Color (barva)
Změny barvy projevu jsou vždy alarmující! Obecně platí: pokud se znaménko z hlediska pigmentace  stává nehomogenní, je to pro nás zdvižený prst!
Rizikové jsou okrsky tmavé, ale i bílé, šedé, modravé nebo růžové barvy!

D jako Diameter (průměr, velikost)
Každé znaménko větší než 5 mm by mělo přitahovat naši pozornost automaticky!

E jako Elevation (neboli vyvýšení) či Evolution nebo Evolving (čili vývoj)
Každý trvalý vývoj znaménka v čase – ať už se jedná o jeho růst do výšky, šířky nebo změny barevnosti - mohou být signálem přeměny v maligní melanom. Vznik vřídku nebo krvácení projevu bývají spojeny zpravidla už s pokročilostí nádoru.

Podporují nás

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace