Spinaliom (Spinocelulární karcinom)

Spinaliom je zhoubný kožní nádor, který se v porovnání s basaliomem vyskytu méně často (1:10), ale je zákeřnější pro svůj destruktivní charakter růstu a metastazování.

Predispozičními faktory jsou: světlé fototypy kůže (fototyp I a II), přítomnost chronických degenerativních změn na kůži (jizvy, kožní atrofie, vředy, píštěle), imunologicky oslabení lidé (např. lidé po transplantacích užívající imunosupresivní léky, AIDS), přítomnost některých virů v kůži a na sliznicích (onkogenní papilomaviry typ 16, 18), chemické látky (arzen), abusus alkoholu a kouření.

Nejdůležitějšími faktory pro vznik spinaliomu jsou chronická sluneční expozice (především vliv složky UVB) a geneticky podmíněný fototypy kůže, přes 90 % spinaliomů vzniká na místech vystavených slunci (obličej, dolní ret, lysá kůže hlavy, předloktí a zápěstí). Často se to týká pacientů pracujících na slunci, cestovatelů „za sluncem“.

Existují různé formy spinaliomu (difuzně infiltrující, rostoucí jako uzel, v podobě vředu). Spinaliom zpravidla začíná jako vyklenující hrbolek, bývá tuhý, nebolestivý. Postupně dochází ke vzniku vředu, další růst destruuje okolí. Může snadno krvácet.

Metastazuje lymfatickými cestami, nejprve do lymfatických uzlin, později i do vzdálených orgánů.

Terapie je založena na chirurgickém odstranění nádoru s lemem do zdravé tkáně, popřípadě i postižených uzlin. V případě pokročilosti nádoru se dává přednost radioterapii a chemoterapii.

Podporují nás

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace