Aktinické keratózy

Aktinická keratoza (AK)

Aktinické keratózy nebo také senilní keratózy představují chronické změny kůže, vznikající působením  slunečního záření po dlouhodobé sluneční expozici (15 – 20 let), nejčastěji u lidí se světlou kůží.
Buňky kůže  vykazují v takových ložiskách nevratné změny genetického materiálu a mění se v atypické buňky.

 Asi u 15%-20% případů vedou po čase ke vzniku spinaliomu a předpovídají také vznik melanomu či basaliomu.

Aktinické keratózy se u mužů nejčastěji vyskytují v oblast hlavy a krku (56%), u žen také, ale s větším podílem i na jiných částech těla.  Z 80% se AK vyskytuje na hlavě (čelo, spánková oblast, nos, kůže v místě pleše, ušní boltce), krku, hřbetech rukou a předloktích.

Klinicky se jeví zpravidla jako červené nebo růžové projevy, zpravidla velikosti do 1 cm, s drsným povrchem (dobře pohmatově identifikovatelné). Postupně se zvětšují do plochy, tvoří na svém povrchu vrstvy pevně lpících šupin až pevnou rohovinu, mohou krvácet.

Vyskytují se jednotlivě  nebo mnohočetně.

Jedinou účinnou prevencí je používání opalovacích krémů s vysokým ochranným faktorem!

Terapie projevů je nejčastěji ve formě opakovaného ošetřování dusíkem, lokální aplikací imiquimodu nebo ingenol mebulátu. Další forma terapie jsou možné (kyselina salicylová, lokální retinoid, kyretáž, chirurgické odstranění apod).

Význam terapie AK spočívá v zábraně přeměny projevů ve spinaliom.

Podporují nás

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace